Seznamte se s Davem (Meet Dave)
Seznamte se s Davem USA Komedie / Sci-Fi
USA - 2008, 90 min.
Režie: Brian Robbins
Hrají: Eddie Murphy, Elizabeth Banks, Gabrielle Union, Judah Friedlander, Paul Scheer, Ed Helms, Yvette Nicole Brown, Karen Berg, Scott Caan, Marc Blucas, Allisyn Ashley Arm, Jane Bradbury, Bill Sorice
Joshovi je dvanáct a je vášnivým astronomem amatérem. Jednoho večera na nebi objeví rychle se přibližující malý meteorit, který nakonec skončí v jeho akváriu mezi rybičkami. To Josh ještě ale netuší, že tohle je jen začátek. Za několik dní totiž na Zemi přistává vesmírná raketa s mimozemskou posádkou, která má pomocí onoho meteoritu odčerpat všechnu pozemskou vodu, aby zachránila svojí planetu. Raketa vypadá z venku jako obyčejný pozemšťan (Eddie Murphy), ale ve skutečnosti je to ta nejdokonalejší mimozemská loď, jakou kdy svět spatřil. Její posádku tvoří stovka mrňavých astronautů a jeden stejně mrňavý kapitán Dave

US premiéra: 28.12.2007
CZ premiéra: 14.08.2008
SK premiéra: 14.08.2008ČSFD:
Joshovi je dvanáct a je vášnivým astronomem amatérem. Jednoho večera na nebi objeví rychle se přibližující malý meteorit, který nakonec skončí v jeho akváriu mezi rybičkami. To Josh ještě ale netuší, že tohle je jen začátek. Za několik dní totiž na Zemi přistává vesmírná raketa s mimozemskou posádkou, která má pomocí onoho meteoritu odčerpat všechnu pozemskou vodu, aby zachránila svojí planetu. Raketa vypadá z venku jako obyčejný pozemšťan (Eddie Murphy), ale ve skutečnosti je to ta nejdokonalejší mimozemská loď, jakou kdy svět spatřil. Její posádku tvoří stovka mrňavých astronautů a jeden stejně mrňavý kapitán Dave (Eddie Murphy). Po přistání se Dave musí naučit pořádně chodit, ale sotva se mu to podaří, srazí ho auto, které řídí Joshova potrhlá matka – malířka se sklonem zamilovávat se do opravdu podivných chlapíků. Zamiluje se i Dave a velmi rychle se přesvědčí o pohostinnosti naší planety. I ostatní členové posádky si brzy uvědomí, že by bylo strašné Zemi zničit, jenže druhému důstojníkovi pozemšťané k srdci zrovna nepřirostli, a tak nevidí důvod, proč naši planetu nevyužít k záchraně té vlastní. Zatímco druhý důstojník chystá převrat, Dave se musí vypořádat se dvěma všetečnými policisty, kteří na rozdíl od svých šéfů tuší, že tady by na ně mohl číhat kolosální objev.
Eddie Murphy se filmem Seznamte se s Davem vrací na pole dětského a rodinného filmu. Celý příběh se točí kolem jeho vztahu s malým Joshem a situací, které mohou nepřipraveného mimozemšťana na naší planetě zaskočit. Centrifuga, soutěž v pojídání hot dogů, sklenička alkoholu nebo třeba obyčejné semafory jsou pro Davea nepřekonatelné překážky. Eddie Murphy v těchto situacích ovšem exceluje ať už jako raketa nebo její kapitán. Film tak připomíná jeho herecké eskapády v divácky velmi úspěšných filmech, jako byla série o Doktoru Doolittlovi. Komedie Seznamte se s Davem je určená hlavně nejmladším divákům, jejichž vzorem může být malý Josh – bystrý školák, který to sice u spolužáků nemá zrovna lehké, ale dovede si stát za vlastním názorem. A nakonec je to on, kdo Daveovi a jeho posádce pomůže pochopit člověka jako stvoření s mnoha slabostmi i nezaměnitelnými přednostmi.

MovieZone:
O tom, že kariéra Eddieho Murphyho jde od desíti k pěti, se už napsalo hodně. Jedna z největších hereckých hvězd osmdesátých let v poslední době vypouští do kin jeden průšvih za druhým a už ani ti největší optimisté nedoufají, že se něco změní. Nepočítáme li trošku neobvyklou roli v Dreamgirls a dabování ukecaného osla ve Shrekovi, jeho posledním opravdu dobrým filmem by byl nejspíš Trhák pana Bowfingera. A ten se v kinech objevil už před devíti lety. Bohužel na Murphyho taškařice se stále docela chodí a pokud ve filmu hraje více než jednu roli, je úspěch téměř zaručený. U Seznamte se s Davem ale krutě narazil.
Ve své novince sice znovu spojil síly s Brianem Robbinsem, režisérem pekelně špatného ale velmi úspěšného Norbita, opět si zahrál více než jednu roli, ale diváci mu to tentokrát nezbaštili a Murphy tak má vedle Pluto Nashe, jednoho z největších propadáků všech dob, v kariéře další komerční průšvih. I když si film Seznamte se s Davem o takový osud přímo říkal, je nutné jedním dechem dodat, že patří bohužel mezi to lepší, co Eddie Murphy v poslední době vypustil do světa.
Příběh je prostinký jak zprávy z českých bulvárních deníků. Prťavým bytostem z jakési planety hrozí vyhynutí, a tak postavili kosmickou loď, která vypadá jako jeden dříve velmi populární filmový komik, a v ní se vydali za Zemi zjistit, jestli by se s tím vyhynutím nedalo něco dělat. Bohužel netušili, že cestou narazí na pozemšťany, jejichž chování je podstatně složitější, než se čekalo. A tak má posádka lodi, která během filmu získá jméno Dave, co dělat, aby ve světě podivných emocí a bytostí s nevypočitatelným chováním a nezvyklými zvyky vůbec přežila. Navíc se proti kapitánovi (Eddie Murphy) chystá vzpoura.
Seznamte se s Davem je špatný film. To je nutné říct hned na začátek, ale pro člověka, který viděl alespoň jednu ukázku, to nemůže být žádné překvapení. Problém je ale v tom, že by to špatný film vůbec být nemusel, to by se ale musely změnit dvě zásadní věci. Tou první je scénář. Murphy možná chtěl natočit rodinnou komedii a pár scén tomu i odpovídá, bohužel ve výsledku se mu to vůbec nepodařilo a celý film působí jako zábava pro děti tak do sedmi let. Ty se jistě bavit budou, protože robotický Dave se neustále kření, do něčeho naráží, nechává do sebe bourat autem a vůbec se chová trochu jako z grotesky. Všichni starší diváci ale buď usnou, nebo po poměrně povedeném fóru s Bee Gees budou doufat, že přijde alespoň ještě jeden podobně vydařený vtip. Bohužel budou doufat marně.
Tím druhým problémem, ale bohužel ještě podstatnějším, je sám Eddie Murphy. Na tuhle roli totiž prostě už nemá. To, že robotický Dave má většinu času kamenný výraz a je topornější, než by byl Dolph Lundgren v roli Romea, je ještě v pořádku. Pořád je to robot. Bohužel Murphy nestíhá ani v poměrně normální roli kapitána. Při sledování jeho stále stejného výrazu si nejspíš každý divák uvědomí krutou pravdu. Murphy totálně ztratil jiskru a ten herec, který jako Axel Foley strkal policajtům v Beverly Hills do výfuku banány, je už navždy pryč. Přitom role Davea i kapitána nabízely opravdu hodně prostoru k vyblbnutí a dokážu si představit, že kdyby se role zhostil kupříkladu Jim Carrey, mohla by to být vážně zábava.
Co pochválit? Moc toho nebude. Jeden dva poměrně slušné fóry totiž nezachrání křeč a dětinskost, která z filmu vyzařuje od začátku do konce. Popravdě jediné, co mi v hlavě pár hodin po projekci utkvělo, je Elizabeth Banks, které to prostě bude slušet v jakékoliv roli. Diváci s cynickým smyslem pro humoru se možná budou královsky bavit u scény, kdy je kapitán se svou asistentkou vyhozen z robotického těla a za přispění triků, za něž by se styděli filmaři i před dvaceti lety, se pokouší uhýbat autům a utíkat před psy. To se ale při nejlepší vůli za klad považovat nedá.
Paradoxně je mi ale docela líto, že Seznamte se s Davem v kinech propadlo. Samozřejmě jde o dost špatný film, ale oproti dvojce Zamilovaného profesora nebo Norbitovi jde o zábavu hodnou Oscara. Bohužel na rozdíl od zmíněných filmů tentokrát Murphy komerčně ostrouhal, což znamená, že napříště se s ním budeme setkávat nejspíš už jen v rolích obtloustlých a držkatých černošek. Přiznám se, že nevím, jestli bych vůbec chtěl, aby se vracel ke své nejslavnější roli ve čtvrtém Policajtovi v Beverly Hills. Mám totiž dojem, že by si krom hlavního hrdiny zahrál i jeho manželku, hlavního padoucha a dost možná i svého parťáka. A to opravdu vidět nemusím. Vlastně už s Murphym nemusím vidět vůbec nic. Nikdy.

 
Galerie
 
Photos copyright © Twentieth Century-Fox Film Corporation
TOPlist